Dnes je utorok, 20.apríl 2021, meniny má: Marcel
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

So psom na cestách

júl 14, 2014 - 16:39
Pes je už dnes v mnohých rodinách riadnym členom domácnosti, ktorí trávi so svojimi pánmi takmer všetok voľný čas. Chodí s nimi na nákupy, návštevy a dokonca aj na dovolenky. Ak máte aj vy doma nerozlučného štvornohého priateľa, pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré sa môžu zísť počas plánovaných letných ciest.
Foto: 
Prevážanie v aute
Pri prevážaní psa v aute by mali byť bezpečnosť a pohodlie vás a rovnako aj vášho miláčika vždy na prvom mieste. Vašou povinnosťou ako vodiča je v prvom rade zabrániť voľnému pohybu psa v kabíne. Ak je váš psík dobre vycvičený, poslúcha vás na slovo je zvyknutý na jazdu autom, môžete ho nechať ležať na deke na zadnom sedadle. Vo väčšine prípadov sa však odporúča psa v aute zabezpečiť proti pohybu. 
- Ak máte menšie či stredne veľké plemeno psa, ideálnym riešením je bezpečnostný postroj, ktorý pripojíte priamo do spony bezpečnostného pásu. Pes tak má relatívne dosť slobody a pohodlia a dobre chránený môže pokojne ležať na deke.
- Pri najmenších plemenách sa ako alternatíva odporúča umiestniť psíkov do prepravného boxu zabezpečeného proti pohybu. 
- Väčších psov je najlepšie prevážať na deke či plachte v kufri auta oddelenom od miest na sedenie pevnou priečkou alebo sieťkou. 
 
Cestu do vami zvolenej destinácie si dôkladne naplánujte. Ak sa váš psík už v aute cíti ako doma, mal by bez menších problémov zvládnuť aj dlhšiu cestu. Dĺžke cesty treba prispôsobiť najmä počet prestávok na vyvenčenie a jedlo. Tie by ste si mali urobiť každé 2 hodiny. Ak je psík v aute rozrušený, je vhodné dať mu liek na upokojenie, napr. kynedril. Rovnako ako ľudia, aj pes znáša ťažko vysoké teploty v aute. Preto, ak je to možné, naplánujte si dlhšie cesty v lete radšej na noc. Prípadne sa odporúča nalepiť na zadné okná tmavé fólie. To isté platí aj o ochladzovaní auta klimatizáciou. Keď váš pes počas cesty leží na zadných sedadlách a máte zapnutú klimatizáciu, stlmte alebo aspoň presmerujte zadné výduchy a interiér ochladzujte citlivo. Psa nikdy nenechávajte dlhšiu dobu v zavretom aute samého.
 
 
Čo zbaliť do kufra? 
Ak sa plánujete vybrať so svojím štvornohým miláčikom na letnú dovolenku, nemali by ste zabudnúť na základné veci, ktoré sa určite zídu a môžu zachrániť pohodu počas vytúženého oddychu, a to pre vás aj vášho psíka.
- lekárnička (obväzy, sterilná gáza, jódová dezinfekcia, prípravok na popáleniny, liek na hnačku, liek na alergické reakcie, roztok na čistenie očí a uší, liek proti zvracaniu, kliešte na pazúriky, sterilné rukavice, základné šitie)
- tienidlo pre psa – napr. malý slnečník alebo prepravka
- podložky na pláž, ak sa chystáte k vode
- misku na vodu – ideálne takú, z ktorej sa voda nevyleje ani v aute 
- obľúbenú hračku do auta
- vôdzku dlhú aspoň 5 metrov, aby mal psík dostatok priestoru objavovať nové miesta a pritom ste ho mali pod kontrolou
- opaľovací krém alebo sprej vhodný pre psa 
- obľúbenú stravu, na ktorú je váš pes zvyknutý doma
 
Zdroj a foto: Grape Consulting, Opel

- - Inzercia - -