Dnes je streda, 21.apríl 2021, meniny má: Ervín
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Nebojte sa jazdiť v zime!

január 17, 2014 - 08:44
Jazdiť v zime môže byť oveľa náročnejšie a nebezpečnejšie, ako v iných ročných obdobiach. Príčinou je nízka teplota vzduchu a vozovky, cesty pokryté snehom, ľadom či vodou, ale aj znížená viditeľnosť. Ale jazdiť v extrémnych zimných podmienkach sa možno naučiť. Poradíme vám, ako to zvládnuť.
Foto: 
Husté sneženie, poľadovica, kašovitá vrstva snehu na vozovke, také podmienky vás v zime môžu zastihnúť nielen v horských oblastiach, ale aj na juhu Slovenska a v mestách. Auto sa v takýchto podmienkach môže dostať do šmyku. Kto zažil pocit, keď stratil kontrolu nad vlastným vozidlom, vie, že to nie je nič príjemné. Aj preto je dôležité na takéto situácie sa pripraviť. Veľmi dobrým miestom na prípravu je Centrum bezpečnej jazdy v areáli Slovakia Ring.  
 
S chladnou hlavou, ale v teple
Keď teplota klesne pod nulu, sedieť v zamrznutom aute nie je žiadna výhra. Skrehnuté prsty a čiapka nasadená do čela prispieva k nepozornej jazde. Doprajte si preto po naštartovaní päť či desať minút na zahriatie auta. Nechajte bežať motor bez zaradenej rýchlosti a po chvíli očistite auto od snehu alebo námrazy. Podľa zákona musíte mať očistené od snehu celé auto, teda aj strechu. 
Dbajte na zásoby nemrznúcej kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka posypaným a špinavým cestám budete musieť čistiť predné i zadné sklo častejšie. 
Prispôsobte jazdu poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam. Buďte ostražití, udržujte väčší odstup od ostatných áut a pri zmene smeru dajte smerovku a začnite s brzdením  podstatne skôr, ako ste zvyknutí pri jazde v lete. Počítajte v zime so zdržaním. Vyhnete sa tak nervozite a neuváženému správaniu za volantom, ktoré k bezpečnosti a plynulosti premávky určite neprispeje. 
 
V škole šmyku si overíte svoje vodičské schopnosti
 
Jemne s brzdou i plynom
Brzdenie v zime má tiež svoje špecifiká. „S brzdou i plynom treba narábať s citom. Rozhodne sa vyhnite prudkému brzdeniu a vysokým rýchlostiam,“ radí Ing. Michal Jariabka, inštruktor z Centra bezpečnej jazdy v areáli Slovakia Ring. „Prudké zabrzdenie môže spôsobiť zablokovanie kolies. Môžete sa dostať do šmyku a stratiť kontrolu nad vozidlom. V zime preto brzdite v dostatočnom predstihu, plynule a aj motorom,“ dopĺňa Ing Michal Jariabka. 
Pri pohýnaní na klzkom povrchu alebo kašovitej vrstve snehu hrozí prekĺznutie kolies. „Prudkým pridávaním plynu sa čoraz viac zahrabávate do vytvorenej koľaje. Základom je plynulé pridávanie plynu a púšťanie spojky. Snažte sa čo najrýchlejšie dostať do vyššieho prevodového stupňa, aby sa zmenšila sila kladená na kolesá,“ upozorňuje špecialista z Centra bezpečnej jazdy. „Vyskúšajte si brzdenie i zvyšovanie rýchlosti priebežne počas jazdy, opatrne si testujte reakcie vozidla. Samozrejme, iba vtedy, keď máte dostatočný odstup od ostatných účastníkov cestnej premávky.“
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
Zdroj a foto: SLOVENKA
 

- - Inzercia - -