Dnes je streda, 27.január 2021, meniny má: Bohuš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Očkovanie proti COVID-19 možno už v decembri

november 25, 2020 - 17:00
Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 bude dobrovoľné, prvé vakcíny majú byť dostupné už v decembri. V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) Zuzana Eliášová.
Foto: 

"Očkovanie proti COVID-19 bude na dobrovoľnej báze a bez doplatku pacienta. Vakcíny máme zakontrahované cez Európsku úniu (EÚ), prvých 300-tisíc kusov by malo byť na našom trhu v druhej polovici decembra," uviedla hovorkyňa a dodala, že ako členský štát EÚ sme zapojení do spoločného obstarávania vakcín pre našu krajinu. "Na celom procese sa podieľal za týmto účelom zriadený Výbor Európskej komisie pre spoločné obstarávanie vakcín a expertný tím MZ SR," dodala Eliášová.

Keďže proces výroby vakcíny je postupný, rovnako tak očkovanie nebude okamžité pre všetkých. V prvom rade musí byť zabezpečené pre zdravotníkov a orgány, ktoré zabezpečujú podporné činnosti pri zvládnutí epidémie, (napr. policajti, hasiči a osoby zabezpečujúce prevádzku základných činností štátu), ako aj pre skupiny, u ktorých prebieha ochorenie s najťažším klinickým priebehom. „Očkovanie považujeme za účinnú prevenciu, preto našou snahou bolo v prvom rade zabezpečiť dostatočné množstvo bezpečných očkovacích látok v čo najkratšom čase. Bude veľmi dôležité o výhodách a nevyhnutnosti očkovania verejnosť dobre informovať,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí a dodal, že v druhej vlne bude môcť byť očkovaná všeobecná populácia.

- - Inzercia - -