Dnes je nedeľa, 28.február 2021, meniny má: Zlatica
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Bratislavská župa pomáha ľuďom bez domova

apríl 03, 2020 - 10:33
Ľudia bez domova sú jednou z najohrozenejších skupín. Nedávno sme priniesli článok "Praha ubytováva ľudí bez domova aj v hoteloch, aká je situácia v Bratislave?" a tiež rozhovor s expertkou z OZ Proti prúdu Ninou Beňovou s názvom "Zbierka Sme s vami pomôže ľuďom bez domova". Neziskovej organizácii Depaul Slovensko, ktorá ako jediná prijíma ľudí z ulice informovala, že jej dochádzajú peniaze a spustila zbierku s názvom "Nie sme doma". Ľudom bez domova sa rozhodla pomôcť aj Bratislavská župa.
Foto: 

Ľudia bez domova to majú v súčasnej situácii oveľa ťažšie. Ulice sú prázdne a tretiemu sektoru, ktorý sa zameriava na ľudí bez domova dochádzajú finančné prostriedky. Pomáhajú aj cirkevné organizácie ako napríklad Maltézska pomoc. Potrebujú pomoc viac ako inokedy. "Pomoc od mesta je minimálna"takmer žiadna, zopár rúšok a dva litre dezinfekcie, " tak vyzerá pomoc nemenovanej neziskovej organizácie. Mesto pripravuje na Zlatých pieskoch karanténne mestečko. V súviskosti so situáciou sme mestu položili tieto dve otázky: Prinášame ich odpovede.

Kedy chce magistrát kontajnerové mestečko na Zlatých Pieskoch sprístupniť, keď len nedávno vyhlásil výberové konanie na koordinátora?

Robíme všetky kroky tak, aby sme  uvedený karanténny priestor („kontajnerové mestečko“) na Zlatých pieskoch vedeli dať do prevádzky v krátkom čase (hovoríme o horizonte dní).

 Ako plánuje riešiť problematiku ľudí bez domova, ktorí nebudú mať príznaky vírusu a ktorí predstavujú jedno z najväčších rizík nákazy?

  Súhlasíme s tým, že ľudia bez domova sú jednou z najohrozenejších skupín. Preto už od začiatku v rámci všetkých opatrení, ktoré mesto v aktuálnej situácii v súvislosti so šírením koronavírusu robí, myslíme aj na skupinu Bratislavčanov bez domova, ktorých máme v Bratislave asi 4-tis. Je to skupina obyvateľov, ktorá nemá kam ísť, ak sa napríklad rozprávame o domácej karanténe. Treba ale rovnako povedať, že na rozdiel od bežného obyvateľstva neevidujeme medzi ľuďmi bez domova ešte žiaden potvrdený prípad ochorenia.

 V rámci opatrení sme spustili prípravu dočasného chráneného karanténneho priestoru („kontajnerového mestečka“), v ktorom by títo Bratislavčania dostali potrebnú starostlivosť a boli by im poskytnuté služby v prípade potreby domácej karantény počas čakania na výsledky odberov, alebo v prípade, že majú príznaky ochorenia s ľahkým priebehom. Takéto dočasné zariadenie považujeme za dôležité, aby mohlo byť naďalej zabezpečené fungovanie ostatných už fungujúcich služieb a zariadení pre ľudí bez domova v meste. Treba povedať, že so všetkými zariadeniami, ktoré v Bratislave poskytujú služby a poradenstvo pre ľudí bez domova, sme v intenzívnom kontakte. Veľmi radi by sme aj touto formou vyzdvihli ich činnosť v aktuálnej situácii, pretože sú to práve ľudia z týchto zariadení, ktorí sú napriek všetkým rizikám v teréne, dávajú ľuďom bez domova možnosť prevencie – či už zabezpečením prístupu k hygiene alebo k potrebným informáciám. Rovnako treba povedať, že ľudia bez domova túto pomoc využívajú, podľa informácií zo zariadení majú ľudia bez domova obavy z aktuálnej situácie, majú záujem sa chrániť, majú záujem o informácie. Zariadeniam poskytujúcim služby pre ľudí bez domova na týždennej báze poskytujeme ochranné rúška a dezinfekčné gély. V prevádzke máme mestský terénny tím, ktorý poskytuje ľuďom bez domova informácie alebo pomoc priamo v teréne. Aj vďaka opatreniam sa nám naďalej darí udržať tieto zariadenia otvorené na rozdiel od iných miest. Pripravujeme však aj krízovú nocľaháreň ak by jestvujúca bola napríklad z epidemiologických dôvodov zatvorená.

Ľudom bez domova sa rozhodla pomôcť aj Bratislavská župa.  V zariadení sociálnych služieb Rosa začali variť pre ľudí bez domova.

" V Bratislave žije odhadom 4.000 ľudí bez domova a počas pandémie sú obzvlášť ohrození. Rozhodli sme sa im počas týchto ťažkých týždňov pomôcť aj my, aj keď to nepatrí do kompetencií župy. Keďže sú z bezpečnostných dôvodov viaceré naše zariadenia sociálnych služieb zatvorené, ideme ich kapacity využiť pre dobrú vec. V zariadení sociálnych služieb Rosa sme začali variť pre ľudí bez domova. Dnes sme nachystali 110 porcií pre dve organizácie a postupne ideme zvyšovať kapacitu a ponúkneme jedlo aj ďalším.

Ďakujem tým, ktorí sa neúnavne starajú o ľudí bez domova a dnešný deň strávili pri tomto projekte s nami - Vladimírovi Juríkovi, Jozefovi Kákošovi, Romane Kucejovej a Dominike Žilkovej z neziskovej organizácie Depaul Slovensko a Nikolete Bedušovej a Štefanovi Gulovi z občianskeho združenia Odyseus. Od 7. apríla začneme variť aj pre klientov občianskeho združenia Proti prúdu," informuje predseda Bratisalvského samoprávneho kraja Juraj Droba.

Práve včera (2.4.2020) zverejnil primátor mesta Bratislva Matúš Vallo výzvu. 

"Ľudia bez domova sú v tomto náročnom období obzvlášť zraniteľnou skupinou. Náš mestský terénny tím im poskytuje základnú starostlivosť ako rúška, jedlo či potrebné informácie a rady. Práve pomoc v uliciach je počas koronakrízy veľmi dôležitá a my chceme pomáhať ešte viac."

Zdá sa, že iniciatíva pomoci sa veľmi dobre rozbehla.  Otázkou však zostáva, ako ľudí, ktorí môžu byť potencionálnymi nosičmi vírusu COVID-19 dostať z ulice. Praha urobila viaceré opatrenia, aby zabránila šíeniu koronvírusu a ľudí bez domova ubytováva aj v hoteloch či hosteloch.

- - Inzercia - -