Dnes je streda, 21.apríl 2021, meniny má: Ervín
Čas čítania
9 minutes
Zatiaľ prečítané

SLOVENKA ROKA 2018: Predstavujeme nominantky v kategórii BIZNIS a MANAŽMENT

apríl 26, 2018 - 14:45
V doterajších ročníkoch ankety Slovenka roka sme predstavili už viac ako 250 výnimočných žien. V jubilejnom desiatom ročníku budeme mať možnosť spoznať ďalších dvadsaťosem úspešných Sloveniek, ktoré sú nominované v ôsmich kategóriách. Dnes predstavujeme nominantky z kategórie BIZNIS A MANAŽMENT.
Foto: 

SLAVOMÍRA BLAHUŠIAKOVÁ: Byť riaditeľkou ma baví

„Vždy existuje nejaké riešenie. Výraz nedá sa nie je v mojom slovníku prípustný a k tomu som sa snažila viesť moje deti aj kolektív v kúpeľoch,“ tvrdí SLAVOMÍRA BLAHUŠIAKOVÁ, výkonná riaditeľka spoločnosti Liečebné termálne kúpele, a.s. Sklené Teplice.

Celý život pracuje v službách a práca s ľuďmi jej je veľmi blízka. Vystriedala rôzne miesta, ale vždy to bolo o ľuďoch a s ľuďmi a tvrdí, že inú prácu si ani nevie predstaviť.

Aj neúspechy ma posúvali

Aj v kúpeľoch si prešla viacerými pozíciami a každá bola pre ňu výzvou. No každý úspech, ale najmä neúspech, ju posúval dopredu. Kúpele Sklené Teplice ju zlákali pre svoju malebnosť, bohatú históriu, krásnu prírodu a pokoj naokolo. „Veľmi som si priala, aby sa tento malý veľký poklad, ktorý na Slovensku máme, stal vyhľadávaným miestom nielen pre domácich, ale aj zahraničných hostí. Liečivá termálna voda ako aj európsky unikát – Jaskynný parný kúpeľ, sú jedinečné a unikátne,“ hovorí riaditeľka, ktorej sa z roka na rok darí približovať k cieľu, ktorý si predsavzala. Jej zámerom bolo dostať do popredia tieto kúpele, vyzdvihnúť ich jedinečnosť, dosiahnuť, aby sa sem hostia radi vracali a odnášali si nielen dobrý pocit a úľavu, ale aj pekné spomienky.

Mám úžasné zázemie

To sa jej podľa vlastných slov podarilo vďaka zázemiu, ktoré tu má. Vďaka ľuďom, ktorými je obklopená a ktorí jej pomáhajú. „Ešte nás toho čaká veľa. Zámerne hovorím v množnom čísle, lebo človek sám nič nezmôže,“ zdôrazňuje. „Pracovať v kúpeľoch ako riaditeľka nie je len povolanie. Je to to, čo ma baví, v podstate taký môj koníček, aj keď niekedy poriadne náročný. Musíte pochopiť trápenie aj radosti druhých, poučiť sa z chýb, nedať sa zaslepiť úspechom, vylepšovať, napredovať. To je presne to, čo na tejto práci milujem – teda jej rozmanitosť, možnosť pomáhať, realizovať sa. Ak sa hovorí, že práca s ľuďmi je najťažšia, platí to aj v mojom prípade. Keď chcete aspoň minimálne uspokojiť svojich hostí, stojí to veľa námahy a úsilia. Dôležitý je však výsledok. Keď je hosť spokojný, viete, že vaša práca má zmysel.“

Má dve dospelé dcéry a tri krásne vnučky, ktoré jej spríjemňujú život a je hrdá na tento svoj „babinec“. Za svoju rodinu však považuje aj majiteľov kúpeľov. „Veľmi si ich vážim a som šťastná, že práve ja som riaditeľkou kúpeľov, kde panuje taká úžasná a nenahraditeľná rodinná atmosféra. Vždy sa môžem oprieť aj o manažment kúpeľov, ktorý som si vyberala podľa najlepšieho vedomia a svedomia a dnes môžem povedať, že sú to ľudia, s ktorými sa nám spoločne darí napredovať. Stále sa učím, posúvam sa dopredu. Niekedy to ide ľahšie, inokedy menej, ale pre mňa je dôležitý každý nový krok. Keď mám chvíľu čas, určite si rada pozriem niektorý športový kanál, pretože šport je moja záľuba asi už od narodenia,“ prezrádza o sebe riaditeľka, pre ktorú je práca koníčkom.

MÁRIA CSIZMADIOVÁ: Ovládla mužský svet

„Podnikanie je vždy na takej úrovni, na akej je samotný podnikateľ. Ak je on schopný osobného rastu, rastie aj jeho podnikanie,“ myslí si MÁRIA CSIZMADIOVÁ, konateľka a zakladateľka medzinárodnej prepravnej spoločnosti Speedline, s.r.o., Štúrovo.

„Pracovala som v oblasti prepravy, ale nevedela som sa stotožniť s vtedajším vedením, a tak som sa pred sedemnástimi rokmi rozhodla založiť vlastnú firmu. Pochádzam z rodiny, kde široko-ďaleko nikto nepodnikal, nemala som sa od koho učiť. Ale mala som víziu, ako by sme mohli poskytovať dopravno-zasielateľské služby na vysokej úrovni. A hoci moji rodičia nikdy nepodnikali, sú veľmi pracovití, a tento zdravý postoj k práci vypestovali aj vo mne. To je v podnikaní veľkým plusom.“ Takto spomína žena, ktorá sa priznáva, že sa učila na vlastných chybách. Ale nevzdala sa a už v roku 2005 zvíťazila v súťaži Vynikajúca podnikateľka. Dnes vedie úspešnú firmu, ktorá má viac ako osemdesiat zamestnancov, jej vozový park tvorí štyridsať vozidiel a sídli vo vlastnej modernej budove. V roku 2015 otvorila svoju dcérsku spoločnosť v Budapešti.

Krutá daň za úspech

„Som hrdá na to, že sme nikdy nemali finančné problémy a že úspešne spolupracujeme s významnými  nadnárodnými firmami,“ hovorí. „Naša práca sa už dávno nekončí prepravou z bodu A do bodu B. S výrobnými podnikmi spolupracujeme už pri plánovaní, pri cenotvorbe ich produktu, ktorá je závislá aj od dopravných a logistických nákladov. Optimalizujeme ich náklady, nastavujeme projekty podľa ich potreby. Máme zákazníkov z celej Európy, komunikujeme dvanástimi jazykmi a ročne realizujeme viac ako 26-tisíc prepráv.“

Najťažšie pre ňu bolo zvyknúť si na pocit obrovskej zodpovednosti, ktorú nesie vždy a za všetko. Podnikanie prináša veľmi veľa stresu, ktorý by rada vynechala zo svojho života. Je to však krutá daň, s ktorou sa musela naučiť žiť. Tvrdí, že je spokojná so svojím životom, lebo je obklopená dobrými ľuďmi. K nim patrí predovšetkým jej zohratý pracovný tím. „Minulý rok som bola dlhé mesiace veľmi chorá a bez kolegov by som už psychicky nezvládala riadiť firmu. To kruté obdobie bolo veľkou skúškou ich lojality a spolupatričnosti,“ hovorí s uznaním.

Rodinu som neobetovala

„Jednoznačne najväčšou oporou je pre mňa rodina, môj manžel aj rodičia. Bez rodinného zázemia by som nedokázala firmu priviesť do týchto rozmerov. Na druhej strane – neviem sa stotožniť so ženami, ktoré si zvolia kariéru namiesto rodiny. Stojím si za tým, že keď obetujete svoje pohodlie, dajú sa zvládnuť obe roly. Syn mal len sedem rokov, keď som začala podnikať, dcéra sa narodila tesne pred krízou. Boli to skutočne ťažké časy, musela som nastúpiť do firmy od štvormesačnej dcéry. Ale som nesmierne rada, že som sa nevzdala sna mať dve deti... Keďže manžel má z predošlého manželstva syna, môžem povedať, že ich mám tri. Rada varím a milujem veľké rodinné obedy či večere. Majú jedinečnú atmosféru, zídu sa u nás rodičia, bratova rodina, sú to skutočne veselé momenty,“ vyznáva sa podnikateľka, ktorá dokáže úspešne manažovať firmu aj rodinný život.

JANA KUCBEĽOVÁ: Mám vášeň pre ľudovú kultúru

„Svoju nomináciu v ankete Slovenka roka prijímam ako veľké zadosťučinenie pre ľudí, ktorí sa desaťročia venujú ľudovej kultúre. Je to najväčšie bohatstvo, aké na Slovensku máme a teším sa, že sme si ho konečne začali všímať,“ povedala PhDr. Bc. JANA KUCBEĽOVÁ, majiteľka firmy PARTA – Slovenské ľudové umenie.

V roku 1991 otvorila v Detve predajňu ľudovoumeleckých výrobkov, ktorú neskôr rozšírila o krajčírsku dielňu a výrobu krojov a liturgických textílií. Dnes je PARTA rozvinutá firma, šije kroje pre folklórne súbory aj jednotlivcov doma i v zahraničí a venuje sa aj výrobe odevov s prvkami etnomódy. Mnohé hlavy štátov, ktoré navštívili Slovensko, si odniesli ako darček klobúk, oplecko, zásteru či inú časť kroja, ktoré pochádzajú práve z tento detvianskej firmy. Jej majiteľka a zakladateľka má pred menom titul doktorky filozofie. Čo ju teda priviedlo k tejto práci?

Uchováva umenie predkov

Pochádza z lazov Krnô neďaleko Detvy a poznačil ju tamojší tradičný spôsob života. Od malička mala vzťah k folklóru a k ľudovým tradíciám, hrala na husliach v ľudovej hudbe Detvanček a veľmi skoro začala zbierať kroje. Ale na radu rodičov nešla študovať národopis, ktorý by ju vraj neuživil, ale „praktickejší odbor“ – pedagogiku v kombinácii s ošetrovateľstvom.

V roku 1991 som sa mala po materskej dovolenke vrátiť pracovať do školstva, ale v tom období sa už otvárali podnikateľské možnosti. Moja vášeň pre ľudovú kultúru a výrobu krojov ma priviedla k rozhodnutiu podnikať v tejto oblasti,“ rozpráva svoj príbeh. Spočiatku ako zdatná krajčírka sama vyrábala krojované bábiky a šila časti krojov. Postupne sa sortiment rozširoval o rôzne ľudovoumelecké výrobky a pribúdali výrobcovia, ktorí ich dodávali do predajne. Po dvoch rokoch prijala prvú krajčírku, začali šiť kroje a Jana Kucbeľová sa stávala čoraz viac manažérkou. Aby si prehĺbila vedomosti v odbore, diaľkovo študovala etnológiu a pred piatimi rokmi získala bakalársky titul. „Najťažšie pri tejto práci je to, že sa musím neustále vzdelávať a učiť nové veci a úplne najťažšie je znášať závisť až nenávisť, pretože mnoho ľudí nevie akceptovať úspešnejšiu ženu. Napriek tomu ma moja práca naozaj baví a spôsobuje mi radosť,“ priznáva podnikateľka, ktorá je aj autorkou rôznych folklórnych programov.

V jej stopách idú aj dcéry

Študovali folkloristiku, mladšia Janka už vstúpila do firmy a stará sa o predajňu v Bratislave. Pomáha mame fyzicky aj psychicky. Staršia dcéra Barbora má už vlastnú rodinu a Jana Kucbeľová s radosťou oblieka do krojov svoje dve malé vnučky. Kroje sú jej koníčkom od stredoškolských čias, keď začala zbierať oplecká a časti krojov i kompletné kroje z celého Slovenska. Svojej zbierke sa venuje doteraz, dokonca o nej pripravila publikáciu Odetý do krásy, ktorá by mala vyjsť čoskoro. A jej snom je otvoriť si raz malé múzeum.
„Práca mi dala dôstojný život,“ zamýšľa sa. „Psychickú spokojnosť, ale aj dosť finančných prostriedkov na to, aby som mohla sama vychovať svoje deti. Pri takej vyťaženej mame však museli predčasne vyspieť a pomáhať mi. A čomu ma moja práca naučila? Dôverovať viac Pánu Bohu ako ľuďom.“

HELENA PETRUSOVÁ: Módu vymenila za lásku k bylinkám

V čistom horskom prostredí, nezaťaženom exhalátmi, pestuje firma Agrokarpaty Plavnica liečivé rastliny, z ktorých sa ročne vyrobí vyše pol druha milióna liečivých čajov. Jednou z troch konateľov spoločnosti je Ing. HELENA PETRUSOVÁ.

Príroda a liečivé rastliny patrili k jej životu od malička. Celá rodina chodila do lesa zbierať rastlinky a otec učil deti podľa malého atlasu liečivých rastlín poznávať ich latinské názvy.

K liečivým čajom ma priviedol otec

„Bol to jeho koníček a ako agronóm na JRD sa začal s kolegami zamýšľať nad možnosťou pestovať liečivé rastliny vo veľkom. Myšlienku uskutočnili v roku 1993, odčlenením od pôvodného družstva vznikla spoločnosť Agrokarpaty Plavnica,“ rozpráva Helena Petrusová. Pri voľbe povolania však nenasledovala otca, ale vybrala si odevnú priemyslovku, lebo ako mladú slečnu ju veľmi zaujímala móda, fascinovalo ju navrhovanie a šitie odevov.

Práci v tejto oblasti sa venovala niekoľko rokov, ale raz ju otec oslovil, či by nechcela pracovať vo firme, ktorú spoluzakladal. „Ponuku som prijala a postupne som vystriedala rôzne pozície od balenia až po marketing. Aby som si rozšírila vedomosti v danej oblasti, vyštudovala som ešte agrobiológiu a potravinové zdroje na SPU v Nitre.“

Naše receptúry ľuďom pomáhajú

Vo firme teda pracovala, ale o tom, že sa dostane do jej vedenia, neuvažovala. Lenže prišla kríza, firma stratila dôležitého zákazníka a ocitla sa vo veľkých ťažkostiach. Vtedy sa riešenia problémov ujali deti zakladateľov firmy. Podnikli kroky, ktoré nasmerovali podnik správnym smerom a otcovia im vedenie s dôverou vložili do rúk. Helena Petrusová sa stala jednou z troch konateľov firmy, ktorá úspešne pokračuje v myšlienkach a plánoch rodičov. Má na starosti obchod a marketing. „Vždy ma bavilo inovovať, vylepšovať, vymýšľať niečo nové, a v terajšom povolaní sa môžem realizovať. Naša spoločnosť má vlastnú podnikovú predajňu, do ktorej som navrhovala rôzne varianty čajových kaziet, vankúšikov a teší ma, ak majú u zákazníkov úspech,“ hovorí. „Rada so zákazníkmi komunikujem a snažím sa im pomôcť. Mám radosť, keď čítam maily a listy, v ktorých píšu, ako im v daných problémoch čajové receptúry pomohli, ako nás podporujú a držia palce pri našom náročnom podnikaní. Vtedy cítim, ako sa do mňa vlieva energia...“

Spoločnosť Agrokarpaty Plavnica, ktorá sa ako jedna z mála na Slovensku i v Európe venuje ekologickému pestovaniu liečivých rastlín, sa môže popýšiť viacerými oceneniami, spomeňme Značku kvality SK GOLD na výrobky, BIO – Firma roka či Cenu ministra pôdohospodárstva Za najlepšiu produkciu z poľa na stôl, ako aj Veľkú cenu SOPK za uplatňovanie etických princípov v podnikaní.
Synovia Heleny Petrusovej už študujú na vysokej škole, preto má viac času na prácu, ktorá ju baví, a zvýši čas aj na relax. Má rada prírodu, záhradu, zbožňuje jar, keď vysádza kvetinky okolo domu a leto, keď medzi nimi môže relaxovať. V poslednom období rada cestuje a spoznáva krajiny a mentalitu rôznych národov.