Dnes je streda, 21.apríl 2021, meniny má: Ervín
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

TEST Škoda Octavia RS: Trocha adrenalínu neuškodí

máj 10, 2016 - 13:30
Máte pocit, že potrebujete toho veľa stihnúť a máte málo času na presun medzi jednotlivými zastávkami vášho pracovného a rodinného života? No tak si ho zrýchlite. Napokon, aj rodinné auto môže byť športové. My sme sa o tom presvedčili počas uplynulého týždňa.
Foto: 

Škoda Octavia je naozaj skvelé auto. Nielenže sa doňho veľa zmestí, zároveň aj dobre vyzerá a je bezpečné. Tri dôležité kritériá pri voľbe nového „pomocníka do domácnosti“. Lenže – čo keď sa už na prvý pohľad zamilujete do drsne vyzerajúcej, žiarivo zelenej verzie s výraznými čiernymi detailmi? Nezostáva vám nič iné, len si doplatiť za dvojicu magických písmen RS. Od tohto momentu sa však váš život podstatne zrýchli.

Dizajn

Každá žena, no dobre, aj muž, si potrpí pri aute na to, aby dobre vyzeralo. Toto Octavia RS spĺňa na 100 bodov. Dravý športový vzhľad, podčiarknutý zadným spojlerom, výrazným čiernym difúzorom či široké chrómované koncovky výfuku – to je pohľad zozadu. Aj jej predná strana dáva dostatočne najavo, že pod kapotou ukrýva predsa len o niečo viac koní, ako jej „nežnejšie“ sestričky. Keď to niekomu nie je jasné hneď – písmená RS na mriežke chladiča ho usmernia. A to sme ešte stále nenastúpili dovnútra. Tu to športovým duchom doslova prekypuje. Pohodlne sa usadíte do nových športových sedadiel s integrovanou opierkou hlavy v dokonalej čierno-červenej kombinácii. Samozrejme, ani na nich nechýba označenie RS, ktoré nájdete aj v spodnej časti perforovanou kožou potiahnutého trojramenného volantu. Kožou sa nešetrilo ani na rukoväti ručnej brzdy či hlavici riadiacej páky, ale i opierky. Opäť nechýba červené prešívanie. Športový vzhľad podčiarkuje aj kryt odkladacieho priestoru na mobil s karbónovým efektom. Samozrejme, nesmieme zabudnúť na kryty pedálov a prahovú lištu z ušľachtilej ocele. Tak čo – je to dôvod na kúpu?

Rýchlosť

Ak chcete počas dňa stihnúť ešte viac ako obvykle, ste na správnej adrese. Na výber máte hneď niekoľko vyhotovení, náš kúsok mal dvojlitrový diesel s naozaj výborným automatom. Je pravda, že ak „šporťák“, tak vo vyhotovení benzín/manuál, no po týždni intenzívneho jazdenia sme nemali pocit športového ochudobnenia. Prepnutie do polohy S totiž vždy znamenalo rýchle vyštartovanie, skvelý zvuk a hlavne prvé miesto na akejkoľvek ceste. Hoci dvojlitrový diesel stráca v zrýchlení z 0 na 100 v porovnaní s benzínom takmer 2 sekundy, nie je to až také zlé. Najmä ak vám ide o dobrú spotrebu. Tá sa podľa výrobcu pohybuje na hranici 4, 4 litra, my sme sa za týždeň dostali ako tak pod 9. Je však pravda, že išlo o jazdu v meste a od šetrnej to malo naozaj ďaleko.

Sumár

Škoda Octavia RS novej generácie je podľa nás naozaj výborným doplnkom športovo založenej rodiny. Spĺňa všetky predstavy o tom, ako by malo vyzerať auto, ktoré si obľúbi rýchlosť milujúci manžel, dizajnom posadnutá manželka a priestor potrebujúce deti. Keď k tomu pridáme klasické parametre ako veľkosť batožinového priestoru, lepšiu ovládateľnosť a manévrovateľnosť vďaka väčšiemu uhlu natočenia kolies a elektromechanickému posilňovaču s variabilným prevodom, kvalitnú audio sústavu a veľký balík asistenčných systémov – tak naozaj niet o čom premýšľať. A samozrejme – táááááá farbáááááá!

Škoda Octavia RS

Autor: 
Lukáš Kolenič

Za zapožičanie auta ďakujeme ŠKODA AUTO Slovensko.

- - Inzercia - -