Dnes je nedeľa, 11.apríl 2021, meniny má: Július
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Pozor na STK!

február 26, 2016 - 10:00
Ak si od marca nechcete nájsť vo svojej schránke nepríjemný odkaz v podobe pokuty, mali by ste si pozrieť, v akom stave máte technickú a emisnú kontrolu na vašom aute. Slovenka vám v spolupráci s STK Bratislava Danubia a Danubiaservice poradí, na čo si dať pozor.
Foto: 
pixabay.com

Ako absolvovať technickú a emisnú kontrolu rýchlo a jednoducho? „Vďaka interaktívnemu objednávaciemu systému a dostatočnému množstvu zamestnancov u nás nemusíte strácať čas čakaním,“ prezrádza Ivan Blaško, riaditeľ STK Bratislava Danubia, s.r.o.

Skôr ako sa objednáte, mali by ste venovať pozornosť stavu svojho auta niekoľko minút a skontrolovať si všetko potrebné. „Určite nezabudnite na povinnú výbavu svojho vozidla, dajte si pozor na expiráciu lekárničky, skontrolujte svetlá, brzdy, pneumatiky a tak isto sa nezabudnite pozrieť aj na predné sklo. Praskliny vám môžu kontrolu skomplikovať,“ dodáva odborník. Samotná kontrola pred návštevou STK nie je nič zložité, stačí len využiť svoje zmysly. Väčšina chýb sa dá rozpoznať aj zrakom, sluchom alebo pri jazde. Pokiaľ cítite napríklad nepríjemné vibrácie pri riadení, počujete škrípanie bŕzd a podobne, neodkladajte zbytočne riešenie týchto chýb a nechajte si skontrolovať vozidlo odborníkom.

Odklad prípadnej opravy sa môže neskôr veľmi predražiť. Na pravidelnú technickú a emisnú kontrolu budete potrebovať osvedčenie o evidencii, časť II. Alebo osvedčenie o evidencii – formát dokladu list A4 (po starom tzv. veľký technický preukaz), resp. jeho aktuálnu kópiu spolu s potvrdením o zadržaní osvedčenia vydaným políciou, protokol o montáži plynového zariadenia (vozidlo s pohonom na LPG alebo CNG, ktoré nie je vybavené zariadením od výrobcu).

Ak sa chystáte na kontrolu po tom, čo vám polícia osvedčenia o evidencii zadržala, na kontrolu si nezabudnite vziať toto potvrdenie. „Inak technickú a emisnú kontrolu nie je možné vykonať,“ dodáva Ivan Blaško.

Auto zverte odborníkom

Ak si na kontrolu auta pred STK netrúfate, zverte svoje auto odborníkom. O tom, v čom všetkom vám vie pomôcť servis, prezradil viac Miroslav Gomola, asistent riaditeľa pre technický úsek DANUBIASERVICE, a. s.

Je možné si u vás nechať vozidlo pred vykonaním technickej kontroly skontrolovať?
Áno, v spoločnosti DANUBIASERVICE, a. s., ktorá vykonáva servisné práce a údržbu vozidiel, si môže každý záujemca nechať svoje vozidlo skontrolovať a pripraviť na technickú kontrolu. V prípade, že sa na vozidle zistia nedostatky, ktoré by znemožnili získať osvedčenie o spôsobilosti vozidla na cestnú premávku, môžu byť tieto nedostatky pred technickou kontrolou odstránené.

Čo sa môže stať, ak zariskujem a vozidlo nenechám skontrolovať?
Ak sa pri technickej kontrole zistia nedostatky, pre ktoré sa vozidlo stane nespôsobilým, resp. dočasne nespôsobilým, musí si majiteľ vozidla nechať tieto chyby do 30 dní od zistenia odstrániť. Až potom môže ísť vozidlo opätovne na kontrolu, pri ktorej sa preverí, či nedostatky boli odstránené a či vozidlo dostane osvedčenie o technickej kontrole, že je spôsobilé. Túto opakovanú kontrolu však hradí majiteľ vozidla, čo zvyšuje náklady na technickú kontrolu.

Čo obsahuje príprava vozidla?
Obsahom prípravy vozidla je kompletná kontrola vozidla pozostávajúca zo štyroch hlavných častí. Vizuálna, pri ktorej sa skontroluje stav karosérie, skiel, pneumatík, svetiel, ich nastavenie a funkčnosť. Súčasťou je aj kontrola povinnej výbavy a dátum exspirácie lekárničky. Hĺbková kontrola, pri ktorej sa skontrolujú mechanické časti pohonného ústrojenstva, test brzdovej sústavy, podvozku, výfuk a všetky elektrické zariadenia vo vozidle. Treťou časťou je pripojenie riadiacej jednotky vozidla na diagnostický prístroj, ktorý okrem iných odhalí aj prípadné poruchy zo spaľovaním motora. Takéto poruchy výrazne ovplyvňujú hodnoty merané pri emisnej kontrole. Záverečnou, štvrtou časťou je vykonanie skúšobnej jazdy, počas ktorej sa preveria jazdné vlastnosti vozidla. Zákazník je následne po kontrole oboznámený so stavom vozidla. V prípade zistených chýb mu je ponúknutá oprava s vopred vypracovanou cenovou kalkuláciou.

Viac informácií nájdete na www.stkbratislava.sk a www.danubiaservice.sk

 

- - Inzercia - -