Dnes je nedeľa, 11.apríl 2021, meniny má: Július
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Aj auto potrebuje jarnú údržbu

apríl 04, 2016 - 10:00
Jar je tu a týka sa aj vášho auta. Dokonca viac, ako ste si mysleli. Nestačí len vymeniť zimné pneumatiky za letné, ale pozornosť by ste mali venovať aj údržbe. Ak vám bezpečnosť posádky nie je ľahostajná a pravidelnou starostlivosťou prispievate k výbornému technickému stavu vozidla, odmenou pre vás bude bezpečná a komfortná jazda pre celú posádku, nech sa vyberiete kamkoľvek.
Foto: 

Keď ortuť na teplomeri vystúpi priemerne nad 7 °C, je čas na výmenu zimnej sady za letnú. No ak máte ešte v pláne vybehnúť si cez sviatky na lyžovačku, počkajte s výmenou. Môže sa vám to totiž vypomstiť. Ak sa však chystáte prezuť, nezabudnite aj na vhodné uskladnenie pneumatík. Najoptimálnejšie je nechať to na autorizovaný servis, kde sa o vaše pneumatiky postarajú. V prípade, že si ich chcete odložiť doma v garáži, myslite na to, že by mali byť buď na stojanoch, zavesené na stene, alebo uložené vedľa seba. Dôležité je skontrolovať aj ich tlak, odporúčaná hodnota je 100 kPa.

ČISTÝ VZDUCH VO VOZIDLE JE ZÁKLAD
Každou jazdou sa do systému ventilácie dostávajú a usádzajú sa v ňom malé čiastočky prachu, peľu, sadzí a mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobiť u alergikov slzenie očí, zvýšenú únavu a zníženie koncentrácie počas jazdy. Preto myslite na výmenu peľového filtra a pre vozidlá vybavené klimatizáciou na kontrolu, vyčistenie a dezinfekciu systému klimatizácie pre správnu funkčnosť počas horúcich dní.

NA ČO EŠTE NEZABUDNÚŤ?
Medzi úkony, ktoré bez problémov zvládnete aj vy, patria kontroly bežných funkcií vozidla či stav kvapalín. V prvom rade si vymeňte zmes v ostrekovačoch, s tým súvisí aj prečistenie dýz ostrekovačov. Popri tom by ste nemali zabudnúť skontrolovať stierače, ktoré v zime dosť trpia. Ak sa vám zdá, že sú opotrebované – vymeňte ich. Je to nenáročné a hlavne aj cenovo dostupné. Určite by ste na jar nemali zabudnúť na dôkladné umytie auta, ktoré odstráni všetky zvyšky posypovej soli, ktorá autu neprospieva. Okrem exteriéru by ste si mali dať vyčistiť aj interiér. Toto zvládnete tiež v ktorejkoľvek autoumyvárni. Počas kontroly by ste nemali vynechať lekárničku, platnosť osvedčení o emisnej a technickej kontrole, natrieť pánty na dverách, kapote a v batožinovom priestore. Súčasťou „jarnej údržby“ sú však aj úkony súvisiace s funkčnosťou brzdovej sústavy, kontrola tesnosti olejovej vane motora a prevodovky, podvozku a podobne. Toto však doma neskúšajte a radšej zverte svoje auto do rúk odborníkom.

 

- - Inzercia - -