Dnes je nedeľa, 28.február 2021, meniny má: Zlatica
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

TEST: Aj kombi vie byť luxusné

marec 28, 2016 - 21:43
Je naozaj len mýtus, že luxusné auto musí byťlen limuzína. Presvedčili sme sa o tom pred niekoľkými dňami na vlastnej koži, počas krátkeho, no o to intenzívnejšieho testu novej Škody Superb v kombi verzii.
Foto: 
Martin Rinčo

Nebojte sa, nebudeme vás zaťažovať technickými špecifikáciami, ani odborným pohľadom do útrob tejto takmer päť metrov dlhej krásky. Slovo „kráska“ treba v tomto prípade naozaj zdôrazniť, pretože nová Škoda Superb je po dizajnovej stránke doslova pastvou pre oči. Elegantné ostré línie jej spolu s dokonalou prednou maskou dodávajú naozaj punc jedinečnosti a výnimočnosti. Práve preto na cestách vzbudzuje prirodzený rešpekt. 

Na test tohto modelu sme zvolili skutočne „skvelý“ povrch v podobe diaľnice do Prahy. Keďže tretia generácia modelového radu má adaptívny podvozok (DCC) s možnosťou výberu štýlu jazdy, po prepnutí z Eco do režimu Comfort sme panelový povrch diaľnice sotva pocítili. Aký by to však bol test, kebyže aspoň na chvíľu neprepneme do športového módu a nevychutnáme si zrýchlenie, ktoré dvojlitrový Superb s výkonom 140 kW ponúka. Napriek tomu, že v aute sme sedeli štyria a mali sme plný batožinový priestor, kľukatými uličkami do kopca sme prešli ako v športovom špeciáli. Skrátka, nový Superb v kombi verzii je pri dobre zvolenej výbave radosť šoférovať, ale zároveň ho oceníte aj ako spolujazdec. Máte tak čas na vychutnávanie si dokonalých detailov, ktoré spríjemňujú cestu. Jednýmz nich je určite prepracovaný systém vnútorného ambientného osvetlenia, ktoré môže byťmodré,zelené alebo svetložlté. Jeho intenzitu a farbu si nastavíte na veľkom displeji infotainment systému. Ten je v nových modeloch naozaj doladený do dokonalosti a jeho dotykové ovládanie je mimoriadne jednoduché a presné. Ovládate ním nielen základné nastavenia vozidla, ale i multimédiá, navigáciu, telefón a aj trojzónovú klimatizáciu.

Technológie na každom kroku

O dokonalý zážitok z cestovania sa postaral nielen dobre naladený motor s výbornou automatickou prevodovkou, ale imnožstvo asistenčných služieb.Prudko návykový je určite výborne vyladený adaptívny tempomat (ACC), ktorý ovláda motor a brzdy, aby vozidlo automaticky brzdilo alebo zrýchľovalo podľa potreby. Keďže počas jazdy v meste, ale i na diaľnici nemáme núdzu o kolízie, veľmi dobrou pomôckou je bezpečnostný systém Front Assistant. Ten varuje pred nebezpečenstvom kolízie a v prípade, že sa jej nedá zabrániť, aktivuje brzdy v snahe minimalizovať následky. Rovnako oceníte prítomnosť prvkov, ako je detekcia mŕtveho uhla či asistent kontroly v jazdnom pruhu. Veľkým bonusom najmä pre vodičky je skvelý parkovací systém so zadnou kamerou a asistentom parkovania pozdĺž a kolmo k vozovke.Keď senzory nájdu dostatočne dlhé miesto, systém pomôže s parkovacími manévrami. Elektronika ovláda volant vozidla, zatiaľ čo vy už len brzdu a plyn. Jednoduché, však?

Luxus za dobrú cenu

Naše hodnotenie na záver? Najnovší model Superb combi ponúka skutočne pohodlnú a relatívne aj šetrnú jazdu v priestrannom luxuse. Čo sa týka spotreby, počas nášho testu sme prešli presne 777 km s priemernou spotrebou 6,8 litra. A to sme to auto nešetrili...

 Auto na test zapožičal DANUBIASERVICE, a.s., Bratislava

- - Inzercia - -